Idei de imbunatatire !

Ai o idee ce avantajeaza aceasta comunitate? Atunci e timpul sa o aplici
EX|Blue
New Member

Wed Apr 18, 2018 8:12 pm

Deci despre ce este vorba in acest Topic?

Dorinta noastra este urmatoarea: oricare dintre voi utilizatorii noi sau cei vechi din fostul WATF am vrea sa ajutam comunitatea sa o refacem sa adaugam noi servere sau categorii de subforumuri despre gaming, despre sport, despre orice va trece prin cap.
Ideea este sa postati aici in acest Topic tot ce ati vrea si ce ar trebui sa detina comunitatea respectiv: in zona de comunitate sa se adauge servere de cs 1.6 ( diferite moduri de exemplu furien, zombie escape, biohazard), cs:go, dota 2 etc. (sau mai stiu eu ce jocuri practicati)

Din toate ideiile voastre vom alege ce e mai bun si ce se poate implementa iar impreuna vom incerca sa le rezolvam !
Giantkiller
Veteran

Wed Apr 18, 2018 8:23 pm

Salut! Propun sa se adauge cel putin un server clasic de cs 1.6 (la inceput cand nu vor fi jucatori suficienti se poate juca snow sau d2_2x2 sau alte harti mici) si alte moduri care sunt jucate. Eu personal as juca, pe langa clasic, gungame.

De asemenea, chiar daca nu joc (sau cel putin nu am jucat pana acum) si modul furien este apreciat printre jucatori, deci propun sa se adauge si un astfel de server.

In legatura cu finantarea acestor servere, daca este necesar, sunt sigur ca vor fi suficienti membri vechi care ar putea ajuta comunitatea donand. Ideea este sa existe un proiect (sa nu existe dubiul ca se va dona o suma pentru servere si peste o perioada scurta sau mai putin scurta sa dispara iar watf). Sau daca nu, sa se incerce cumva obtinerea de venituri necesare intretinerii forumului si a viitoarelor servere: reclame pe forum, servicii de gazduire servere, servicii de scripting (stiu ca erau cativa scripteri buni, poate ar fi dispusi sa isi ofere o parte din timp si pricepere in folosul comunitatii watf).
[vLk] Marian
New Member

Thu Apr 19, 2018 1:17 pm

Giantkiller wrote:
Wed Apr 18, 2018 8:23 pm
Salut! Propun sa se adauge cel putin un server clasic de cs 1.6 (la inceput cand nu vor fi jucatori suficienti se poate juca snow sau d2_2x2 sau alte harti mici) si alte moduri care sunt jucate. Eu personal as juca, pe langa clasic, gungame.

De asemenea, chiar daca nu joc (sau cel putin nu am jucat pana acum) si modul furien este apreciat printre jucatori, deci propun sa se adauge si un astfel de server.

In legatura cu finantarea acestor servere, daca este necesar, sunt sigur ca vor fi suficienti membri vechi care ar putea ajuta comunitatea donand. Ideea este sa existe un proiect (sa nu existe dubiul ca se va dona o suma pentru servere si peste o perioada scurta sau mai putin scurta sa dispara iar watf). Sau daca nu, sa se incerce cumva obtinerea de venituri necesare intretinerii forumului si a viitoarelor servere: reclame pe forum, servicii de gazduire servere, servicii de scripting (stiu ca erau cativa scripteri buni, poate ar fi dispusi sa isi ofere o parte din timp si pricepere in folosul comunitatii watf).
Da, sunt de acord cu ce ai spus, sunt de aceiasi parere, inca o propunere ar fi urmatoarea: in fostul watf era serverul public furien pe 19 sloturi, ce ar fi daca am deschide doua servere un furien de 19 si un classic sau ce vreti voi ( sa faceti un poll) si sa faceti un xredirect pentru ca 19 sloturi sunt putine si cred ca ar merge. La classic din punctul meu de vedere daca nu este un funny mod adica sa atraga playeri nu prea as vede sa mearga. De ce as juca classic in watf si nu pe altele? daca intelegeti ce vreau sa zic!
Si da sunt si eu dispus sa ajut cu bani comunitatea ca sincer sa fiu chiar mi-a fost dor...
[vLk] Marian
Claudio
Veteran

Fri Apr 20, 2018 9:31 am

@Giantkiller target-ul nostru este sa avem un venit constant pentru a sustine cresterea comunitatii, insa momentan nu avem resursele fizice necesare pentru a merge pe aceasta strada - donatiile sunt o idee, insa cum ai spus tu, trebuie sa venim cu un plan de bataie bun in care lumea sa isi puna spernata si sa il ducem la capat, insa trebuie sa avem si personal pe care ne putem baza si care sa ne ajuta sa crestem. Oamenii ce o cladesc sunt mai importanti ca banii

@Marian cu siguranta se vor deschide servere, de CS 1.6, de CS:GO, inca ramane de decis. De ce ai juca un clasic pe WATF? Pentru ca spre diferenta de multe alte servere unde am jucat, pe WATF nu o sa fie bataie de joc si adminii nu vor fi zmei, cum a fost mereu (sau cum am incercat mereu sa pastram seriozitatea pe servere) - sa joci in liniste si fara sa fie abuz banuiesc ca este un bun motiv pentru a alege WATF

Momentan, propunerile au fost legate de servere. Astept ideile voastre legate de cum putem creste comunitatea si sa o diversificam!
[vLk] Marian
New Member

Fri Apr 20, 2018 5:46 pm

Ai dreptate Claudio!
Din punctul meu de vedere o cale de promovare partiala are fi facebook-ul, restul vin si de pe servere...
Si mai adaugati si o subcateogorie Resurse Counter-Strike acolo sa postam fiecare pluginuri addon-uri, Pluginuri la cerere ( sper sa nu bat prea tare campii) :lol: :lol:
[vLk] Marian
Tury
Moderators

Sat Apr 21, 2018 8:35 am

Eu sunt de o alta parerea, comunitatea WATF a crescut mereu prin seriozitatea pe care o avea, pentru adminii maturi si pentru atmosfera linistita.
Daca astea vin pastrate, nu ramane decat putina rabdare, playerii se vor alatura cu timpul, nu ne putem astepta la minuni.
O idee de sustinere ar fi Patreon.
Pentru cei ce nu stiu ce este Patreon, este o platforma prin care te poti abona lunar la o anumita persoana, cauza , etc. Pe care o sustii, lunar.
Se pot imposta preturile acolo, dar in schimb trebuie sa aduca anumite benefici acelui ce sa abonat.
Mam gandit in felul urmator, se poate face pe comunitate un grup nou si anume Members+ acestea vor detine acces la anumite continuturi ascunse membrilor normali, cum un moderator poate vedea anumite sectiuni sterse sau topicuri "exclusive", pot avea si detinatorii grupului Members+ astfel de privilegii.
La content nu mam gandit inca, dar aveam cateva idei legate de o sectiune pe fiecare server, in care sa fie exclusiva lor.
Pot propune si ceilalti sau sa ma contraziceti in caz, ca propunerea vi se pare inutila.
Beneficiile nu vor aduce si putere pe langa, inafara faptului ca vor avea access la un anumit content, Members+ nu vor fi mai speciali prin nici un fel, inafara faptului ca au decis sa contribuie la cresterea comunitatii, si a suporta comunitatea si munca staff-ului, pentru un trai cat mai lung.

Edit, 24/04.
A fi un Leader nu inseamna sa fii mai presus de toti. Inseamna sa fii inaintea tuturor cand vine vorba de munca, teamwork si sacrificii.
OldSchool
Administrators

Fri Apr 27, 2018 8:27 pm

Creșterea comunității nu se va face niciodată cu servere de 1.6. Comunitatea a fost pentru o perioadă îndelungată închisă și s-au pierdut foarte mulți jucători. Singurul avantaj pe care-l avem acum față de alte comunități noi apărute este brand-ul WATF. Eu sunt de părere că mai întâi unii trebuie să se trezească la realitate. CS 1.6 e mort. Întrebarea este dacă vreți să faceți din comunitate ceva mare, dezvoltat și din care să faceți bani îndeajuns încât cel puțin să plătiți host-ul serverelor sau vreți o comunitate redeschisă de dragul nostalgiei unde doar o mână de oameni vechi se adună ca să joace din când în când 1.6.
Dacă vă decideți că vreți mai mult de la comunitate decât nostalgie propun să deschideți servere de CS GO cu moduri care nu sunt oferite de VALVE și cu 128tick rate, gen Surf, Arena, Deathrun etc.
Da știu, unii vor spune că sunt servere de 1.6 pline de oameni și în 2018. Da, întradevăr, servere care sunt deschise de ani de zile nu servere care au fost închise timp de ani de zile și deschise în 2018.
Din punctul meu de vedere faceți o greșeală majoră la început să vă axați toată atenția pe servere de 1.6 în loc să vă extindeți cu ceva mai la curent și abia apoi să adăugați servere de 1.6 ca să fiți ''oldschool''. Vă tăiați singuri elanul și vă limitați.
Cam atât am avut de zis în momentul de față.